HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
fókuszban

„Közel az emberekhez!”

2009. szeptember 21. (hétfő) 14:54
 
Bemutatkozik a református Európa Rádió.

Az Európa Rádiót 2001-ben magánszemélyek alapították. Ekkoriban a Tiszáninneni Református Egyházkerület még csak műsoridőt vásárolt, majd 2005 őszén került az egyházkerület tulajdonába a Tiszántúli Református Egyházkerülettel összefogva. A rádió – megőrizve az alapítók által adott nevet – a Református Egyház legjelentősebb, komoly lefedettséget adó regionális rádiója lett mintegy három év alatt.
[3_180] BacsoIstvan.jpgBacsó István ügyvezetővel műsoraikról, terveikről beszélgettünk. 
- Az alapvető célunk olyan műsorok készítése, amely az emberekről és az emberekhez szól. Hívő reformátusokhoz és nem hívőkhöz egyaránt. Ebben a sok tekintetben értékvesztett, zavart társadalomban, úgy érezzük, kell, hogy legyen egy hang, amely rólunk, a mi problémáinkról szól. Most is, mint minden időben, nagy szükség van a keresztyén egyház hiteles tanítására, útmutatására, amely biztos erkölcsi és lelki alap lehet az élethez. Ugyanakkor természetesen nem csupán lelki, hitéleti tartalmat adunk, hanem próbálunk felfigyelni mindarra, ami szép és jó körülöttünk. Ami az épülést, a megismerést, a közeledést segíti. Ember és ember között, és Isten és ember között. Ezt kívánja szolgálni az Európa Rádió, amikor egyházi alkalmakról tudósít, amikor az aktuális hírek között válogat vagy kultúrát közvetít, és akkor is, amikor emberi sorsokat mutat be – kezdte a beszélgetést az ügyvezető.

- Csak a vallásos emberekhez szól az Európa Rádió?

- Egyáltalán nem. 2001 és 2005 között a rádiónak már eleve kialakult egy „civil-laikus” hallgatói tábora, az egyház pedig missziós eszközként is tekint erre a médiumra, ezért evidens volt egy olyan műsorkínálat összeállítása, amely az ő igényeiket is kiszolgálja. Mindezt úgy, hogy közben a teljes kínálatunkat a református-keresztyén szempontú szerkesztési elvek hatják át. Amit a hallgatók csak úgy észlelnek, hogy igényes, tartalmas és értéket hordozó műsorokat kapnak. Ezért is olyan színes például a közszolgálati-jellegű műsorpalettánk. Ugyanakkor ne feledjük, hogy a keresztyén ember sem földönkívüli! A hitélet mellett érdekel minket a politika, a gazdaság, a kultúra, az egészséges életmód, a sport is, és kikapcsolódni, szórakozni is szeretünk, például egy jó zenei összeállítás meghallgatásával.

[1_960] Stab.jpg

- Mekkora területen lehet ma hallgatni az Európa Rádiót?

- 2005-ben még csak Miskolc körzetében szólt a rádió. 2006 végén indult két másik adó, Záhonyban és Mezőkövesden. Utána gyakorlatilag évente indítottunk egy-egy új frekvencián sugárzást. Két évvel ezelőtt a kisújszállási, tavaly pedig a nyíregyházi adónk indult be. Utóbbira azért is vagyunk nagyon büszkék, mert egyrészt egy újabb megyeszékhelyet sikerült bevonni, másrészt ez egy komoly lefedettséget nyújtó körzeti adó, így autórádióval hallgatva már Debrecenig szól. Kelet-nyugati irányban Beregszásztól csaknem Gyöngyösig, délre kb. Mezőtúrig megszakítás nélkül élvezhető az adásunk autóban. Öt megyében vagyunk jelen. Céljaink közt szerepel egy debreceni frekvencia megszerzése – hiszen az az egyik tulajdonosunk székhelye -, de nyugat felé is mozdulunk, ha lesz rá lehetőség. Az egyház távlati célja az optimális országos lefedettség.

[2_960] EuropaRadio.jpg

- Ma már sokféle, írott és elektronikus sajtótermék jut el az emberekhez. Hol foglal helyet ebben a kínálatban az Európa Rádió?

- Egyrészről az Európa Rádió a magyar médiapiacon, mint „a” Református Rádió jelenik meg, s mint ilyen, az egyetlen, tehát nincs versenytársunk. Másrészről, ha piaci nézőpontból tekintjük, akkor osztoznunk kell a többi médiummal a hirdetési piacon. Amelyek a rádiós szférában, különösen a non-profit szektorban, meglehetősen szűkösek. Azt gondolom, az Európa Rádió abban is más, mint „versenytársai”, hogy szigorú következetességgel tudunk megvalósítani egy érték-szempontú szerkesztést, mert nem függünk sem a piac, sem az aktuálpolitika széljárásaitól. Nem akarjuk, hogy a munkánk eredménye egy „cukormázas-felszínes” bulvármédium legyen, mert esetleg jelenleg „erre van igény”. Ahogy azt sem szeretnénk, ha az Európa Rádió adása olyan „magas-röptű” vagy túlságosan elméleties, elvont műsorfolyam lenne, amellyel csak elbeszélünk az emberek feje fölött. Közel kell menni az emberekhez. Mindez akkor működik és működhet jól, ha kölcsönösen nyitottak vagyunk egymásra.

Vissza