HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
aktuális

A bányászokért imádkoznak Szent Borbála napján

2009. december 2. (szerda) 15:55
 
Erdei József, a COLAS Északkő Bányászati Kft. tállyai üzemvezetőjének kezdeményezésére immár második alkalommal celebrál szent misét a B.-A.-Z. Megyei Önkormányzat által közelmúltban kitüntetett Krózser István római katolikus kanonok.

 

[3_180] erdeiAz üzemvezető tájékoztatása szerint a tállyai kőbánya tavaly ünnepelte feltárása kezdetének (1928) nyolcvanadik évfordulóját, és mivel a megnyitásra 1929-ben került sor, az idén ismét nyolcvan éves jubileum küszöbén állnak. A tokaj-hegyaljai településen alig volt, és alig van olyan ember, akinek rokona, őse, valamilyen módon nem kötődött volna, nem kötődne a kőbányához. [1_180] krozserA legnagyobb tisztelet, és a mélységes alázat megadása mellett róluk emlékeznek a bányászok védőszentjének napján a tállyai római katolikus templomban - tizenhét órai kezdéssel. A nagyrabecsülés szól minden bányásznak, családtagjaiknak, és mindazoknak, akik tettek a bányászokért. A szent misén – túl az élőkön - imát mondanak minden elhunyt bányász lelki üdvéért, mindazokért, akik életüket áldozták a bányák mélyén.

Szent Borbála legendája

[5_300] borbala 01Szent Borbála tisztelete jóval megelőzi a VII. századból ránk maradt latin, görög, szír és örmény nyelven megírt legendát, függetlenül attól, hogy a hitelesnek tekintett történeti források nem beszélnek róla.

Borbála/Barbara egy pogány apa nagyon szép leánya volt. Valahányszor az apa kereskedelmi útra ment, leányát egy magas toronyba zárta. Egy ilyen távollétet ragadott meg Borbála arra, hogy - miután már régóta vágyott a keresztségre - fölvételét kérje az egyház közösségébe. A Szentháromságba vetett hite jeleként a torony falába - amelyen addig csak két ablak volt - vágatott egy harmadikat. Atyja, miután hazaért, az ablakok számából ismerte föl, hogy leánya elhagyta ősei hitét. Emiatt azonnal meg akarta ölni, ám Borbálának sikerült elmenekülnie, mert a torony fala és a sziklák megnyíltak előtte.

A hegyek között egy barlangban rejtőzött, de egy pásztor elárulta atyjának a rejtekhelyet. A pásztor árulásának büntetéseként Isten a bárányait ganajtúró bogarakká változtatta. Ez azonban nem tartotta vissza az atyát attól, hogy leányát a bíró elé hurcolja. A bíró megfélemlítésül keresztényeket gyötörtetett Borbála szeme láttára a legválogatottabb kínzásokkal. Krisztus azonban erőt öntött lelkébe, és hogy ne féljen, társnőnek adta mellé Juliannát.

A város kormányzója akkor a megszégyenítés eszközéhez folyamodott: megparancsolta, hogy ruhátlanul pellengérezzék ki a piacon, minden kíváncsi tekintet prédájául. Borbála most is az Úrhoz menekült, és meghallgatásra talált: a földből felszálló köd és az égből leereszkedő felhő úgy beburkolta a testét, mintha teljesen föl lett volna öltözve. Végül a bíró fővesztésre ítélte, és ekkor történt a legszörnyűbb: az apa, aki korábban esztelen féltékenységgel óvta a leányát, most maga ragadta meg a kardot és fejezte le. Mikor azonban hazafelé ment, villám sújtotta őt, és nem maradt belőle más, csak egy maréknyi hamu.

Egy Valerianus nevű ember gondoskodott arról, hogy Borbála és a vele együtt lefejezett Julianna teste méltó temetésben részesüljön, a sírnál hamarosan csodák történtek. Borbála vértanúságának dátumául más és más időpontokat jelölnek meg a legenda különböző változatai.

[6_300] templomA népi tisztelet a legenda különböző elemeihez kapcsolódik. Így a ,,hirtelen és készületlen halál'' elleni oltalmazónak tekintik, mivel atyja ezzel bűnhődött gonoszságáért. Gyakran így imádkoznak: „,Add meg, ó Urunk, hogy Szent Borbála közbenjárására halálunk előtt részesülhessünk szentségeidben.” Ez a magyarázata annak, hogy a művészek gyakran ábrázolják Borbálát úgy, hogy a kezében cibóriumot és felette ostyát tart. Apja villám általi halála miatt a villámcsapás és tűzvész ellen is kérik oltalmát, ezért a vészharangra rá szokták vésni a képét. Ezáltal lett a harangok és a harangöntők védőszentje, de neki ajánlották a hegycsúcsokat és az erődítményeket is. A puskapor feltalálása után, amelyet úgy tekintettek, mint a villám és a tűz egyesült erejét, ez a gyenge és minden erőszaktól távol álló szűz hamarosan a tüzérek védőszentje lett. [9_300] borbala 02Védőszentjüknek tekintik a hegymászók, akiket útjaikon vihar és villámcsapás veszélye fenyeget, de ugyanígy a bányászok is, akik a sújtólég veszélyében dolgoznak. Végül a torony miatt, amelyben lakott, s amellyel oly gyakran ábrázolják, a régi építőmesterek és kőművesek védőszentje lett.

A gazdag népszokás-anyagból csak egyet említünk, a Borbála-ágat. Ha a cseresznyefa ágát Borbála napján beviszik a szobába, karácsonyra kivirágzik. Ez a szokás nemcsak Jessze kivirágzott vesszejére emlékeztet, hanem Borbálán keresztül arra is, hogy a mi szívünkben is kivirágzik a szeretet, ha Krisztus benne él. Ha történetileg lehet is kifogásokat emelni Borbála legendájával szemben, két dolgot mindenképpen el kell fogadnunk: a vértanú szűz alakja és tisztelete olyan erővel sugárzik mintegy másfél évezreden át, ami fölér a történeti adatokkal. Borbála Krisztus tiszta tükre volt, ezért képes sugározni az örök szentség világosságát.

[0_960] banya 01

[2_960] banya 02

[8_960] banya 03

[4_960] banya 04

[6_960] templom

- SfL -

Vissza