HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
fókuszban

Megyei otthon az időseknek

2007. október 2. (kedd) 11:26
 
\"Az emberi méltóságot a legvégsőkig meg kell őrizni.\"

„Tiszteld atyádat és anyádat!” – olvasható a Bibliában az a parancs, ami egyetlen egészséges társadalomban nem válhat viszonylagossá, kérdésessé. Ebből pedig az is következik, hogy elemi kötelességünk a testileg gyengülő, esetleg szellemileg is hanyatló idős emberekről gondoskodni. Viszont sok olyan aktív korban lévő, felnőtt gyermeket ismerek, aki hiába szeretné, nem tudja ezt közvetlenül megoldani. (Messzi lakik az egykori szülői háztól, kicsi a lakása, nem lehet együtt az egész napos gondozásra, esetleg felügyeletre szoruló beteg édesanyjával vagy édesapával, mert dolgoznia kell, mert napközben a rengeteg feladat őt magát is „ezerfelé szakítja”.) Ismerős gondok, valamenynyien tudjuk azt is, hogy mi ezeknek a társadalmi háttere…

\"[242_2_300.jpg]

Ebben a – gondolom lelkiismeretfurdalással és tanácstalansággal megterhelt – helyzetben megnyugtató lehet megoldásként „rátalálni” az encsi otthonra, ami hivatalosan a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat Idősek Ápoló-Gondozó Otthona és Módszertani Intézmény nevet viseli. Magyarország azon ritka intézményei közé tartozik az encsi otthon, amely eredetileg is szociális intézetnek épült. Öt esztendővel ezelőtt az akkori miniszterelnök, Orbán Viktor avatta fel a korszerű, új épületet. Komoly munka hárult a vezetőkre és az összes munkatársra: olyan rendet, gondozási modelleket kellett kialakítani illetve alkalmazni, melyek a lehető legjobban szolgálják az itt lakókat. „Intézményünkben szellemi leépülésben szenvedő idős emberek nyernek elhelyezést. A nyitáskor, 2002-ben ellátottjainkat elsősorban a megye pszichiátriai otthonaiból helyezték át hozzánk. Így azokban az intézetekben is megszűnt a zsúfoltság. Ezt követően a rászoruló – profilunknak megfelelő – megyénkbeli lakókkal két hét alatt telt meg a még fennmaradó 62 hely” – mondta lapunknak Jónyer Lajosné intézményvezető, akinek – mint megtapasztaltam – közvetlensége, okos szeretet-kisugárzása, és szakmai tudása meghatározó volt az intézet szellemiségének, mindennapjainak kialakításában. „Itt a portástól az igazgatóig mindenki a gondozottainkért van” – mondja. Jelenleg 122 lakója van az intézetnek, 2004 óta akkreditált minőségirányítási rendszer szerint működnek. Részt vesznek szakmai műhelymunkákban is, külföldi kapcsolatokat építettek ki felvidéki és németországi szervezetekkel, intézetekkel. Az Arany Alkony Alapítványuk segítségével sikerült az anyagiakat biztosítani ahhoz, hogy az intézetet otthonossá tegyék, feldíszítsék, filagóriát, szalonnasütő helyet létesítsenek…

\"[242_1_300.jpg]

Alapkövetelménynek tartják, hogy az emberi méltóságot a legvégsőkig meg kell őrizni. S a betegséggel való együttélést nem csak az otthon lakóinak igyekeznek elviselhetővé tenni, hanem a hozzátartozóiknak is. Évente két alkalommal tartanak hozzátartozói értekezletet. Van vendégszobájuk is a távolról érkező hozzátartozó számára. Lehetőséget biztosítanak arra is, hogy az e földi életből elkészülő édesanyával, édesapával, nagyszülővel, együtt lehessenek a hozzátartozók… Kobzos Sándorné, akinek az édesanyja életének utolsó két évét ebben az intézetben töltötte, így vall: „A munkatársak a legnagyobb gondossággal, odaadással végzik munkájukat. Éjjel-nappal készen állnak… Édesanyámat még az utolsó útjára is elkísérte az intézet képviselője. Kérem, mondják el a hozzátartozóknak, lehetőség szerint gyakran látogassák a betegeket. Az is fontos, hogy érezzék a szeretetüket. Ott jártamkor gyakran tapasztaltam, hogy egy simogatás, egy érintés sokat jelent. Tudom, távol laknak, dolgoznak, de nagyon fontos, látogassák a betegeket. Vigyék hírét messze vidékre, hogy van egy szép otthon, ahol jól, okosan, szeretettel látják el a gondozásra szoruló betegeket. Megünneplik a névnapokat, gondoskodnak a hitéletük gyakorlásáról. A lelkészek hetente tartanak istentiszteleteket, miséket…”

(jeney)

 

Módszertani feladatok

Az intézet 2003-tól - gyakorlatilag a teljes szociális szférát átfogó - módszertani feladatokat is ellát a megyében. Többek közöt szakmai segítséget nyújtanak megyénk településeinek szociális szolgáltatásaik ellátásában, szakdolgozók számára szakmai napokat, továbbképzéseket szerveznek, szociális szolgáltatók ellenőrzésében külső szakértői munkát végeznek...

 

 

 

 

 

 

 

 

Vissza