Szeptember 12., 9 óra: Juncker elnök éves beszéde az EU helyzetéről
2018. szeptember 13. (csütörtök) 10:55Az idei beszédre a 2019. évi parlamenti választásokat megelőzően és a 27 tagú Európai Unió jövőjéről zajló vita jegyében kerül sor. Tavalyi beszédében Juncker elnök felvázolta elképzeléseit arról, hogyan alakulhat az Európai Unió 2025-ig, és előterjesztette az „Ütemterv egy egységesebb, erősebb és demokratikusabb Európa megvalósítására” című dokumentumot. A beszédet konkrét kereskedelmi, befektetésátvilágítási, kiberbiztonsági, ipari és adatvédelmi kezdeményezések kísérték. Ezután a tagállami vezetők az észtországi Tallinnban találkoztak, és megállapodtak egy úgynevezett vezetői ütemtervről – azon legsürgetőbb kérdések és kihívások listájáról, amelyekre még a 2019. májusi európai parlamenti választások előtt megoldást kell találni. E folyamat csúcspontját képviseli majd az a 2019. május 9-én a romániai Nagyszebenben tartandó csúcstalálkozó, amelyen a tagállami vezetők várhatóan ismételten kötelezettséget vállalnak egy olyan EU kiépítésére, amely az emberek számára igazán fontos kérdésekre keres megoldást.
Az idei beszédhez szintén társulnak olyan új javaslatok, amelyek azonnal tettekre váltják az elhangzott szavakat. Az elnök a nagyszebeni csúcstalálkozóig további javaslatokat fog előterjeszteni, amelyek kedvező eredményeket tudnak felmutatni a polgárok számára, és széles körű vitát készíthetnek elő az európai választásokat megelőzően.
Háttér-információk
Az Unió helyzetéről szóló beszéd annak az Európai Parlamenttel és a Tanáccsal folytatandó párbeszédnek a kezdetét jelenti, amelynek célja a Bizottság éves munkaprogramjának előkészítése. Az Unió helyzetéről szóló, a Lisszaboni Szerződéssel intézményesült beszédről az Európai Parlament és az Európai Bizottság közötti kapcsolatokról szóló 2010. évi keretmegállapodás rendelkezik, amely előírja, hogy az elnök és az első alelnök szándéknyilatkozatban fordul az Európai Parlament elnökéhez és a Tanács elnökségéhez, részletesen kifejtve, milyen jogalkotási és egyéb intézkedéseket kíván az Európai Bizottság meghozni. Az Unió helyzetéről szóló beszédet az európai parlamenti képviselőkkel folytatott plenáris vita követi. Az Unió helyzetéről szóló beszédre első alkalommal 2010-ben, a Lisszaboni Szerződés hatálybalépését követően került sor.
Az Unió helyzetéről szóló beszéd előkészítését Juncker elnök júliusban kezdi meg. Ennek során összegyűjtik a Bizottság különböző munkatársainak – a biztosoknak, a kabinettagoknak, a főigazgatóknak és az uniós nagyköveteknek – az észrevételeit. Ezután Juncker elnök augusztus végén kétnapos szemináriumot tart a biztosi testület részvételével, amelyen megvitatják a következő év kihívásait és prioritásait. A beszéd megfogalmazása során Juncker elnök az intézményen kívül is széles körű konzultációt folytat: egyeztet számos európai és Európán kívüli vezetővel, az Elnökök Értekezletének tagjaival és az Európai Parlament politikai csoportjaival, az EU mellé rendelt nagykövetekkel és állandó képviselőkkel, valamint a vezető európai szellemi műhelyek képviselőivel.
További információk
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza