Területfejlesztés, bányászat, hungarikumok…
2013. január 18. (péntek) 16:11Riz Gábor elmondta: a megye alapfeladata ma már a területfejlesztés. Ennek egyik legfontosabb eleme a gazdaság fellendítéséhez elengedhetetlen humánerőforrás fejlesztés a szak- és felnőttképzés. Az alelnök tagja a Megyei Fejlesztési és Képzési Bizottságnak, amely meghatározza a szakképzés irányait és arányait. Tevékenységük azért lényeges, mert összehangolják a gazdaság és a társadalom igényeit, vagyis a gazdaság munkaerő szükségletéhez igazítják a szakképzést. Ez egyben a diákok érdeke is, hiszen végzésüket követően így nagyobb az esélyük az elhelyezkedésre. A németországi partnerrégió, Rheingau-Taunussal is felerősödött az ezzel kapcsolatos tapasztalatcsere, amely kiterjed a felsőfokú szakképzésre is. Mint az alelnök elmondta a sárospataki főiskola szeretné ezeket a német, európai gasztronómiai, turisztikai tapasztalatokat átültetni és a helyi, hegyaljai lehetőségeket kihasználni a felsőfokú képzés fejlesztésében.
A megyei területfejlesztési koncepció most készül. A közgyűlés elfogadta az ezzel kapcsolatos alapvetéseket tartalmazó tanulmányt. „A rendelkezésre álló fejlesztési forrásokat, a helyi, megyei igényeket, lehetőségeket kell összehangolnunk a meglévő struktúrával, annak fenntartható fejlődésével” – jellemezte a munkát Riz Gábor, amely a 2014-20-as EU-s fejlesztési időszakra határozza majd meg Borsod-Abaúj-Zemplén megye növekedésének irányait. Ezen belül újra előtérbe kerül a hagyományos vegyipar, nehézipar. A dunántúli autóipari klaszterekkel együttműködésben kell a beszállítói tevékenységet erősíteni, megtartva ezzel a megye értékes humánerő-forrásait.
A Nemzeti Energia Stratégia, illetve az erre épülő ásványvagyon cselekvési terv már számol a megyénkben meglévő szénvagyonnal. „Tudjuk, hogy a bányászat fejlesztése milliárdokat igényel. Apró, de meghatározó lépésekben növelhető a foglalkoztatottság a megyénkben az újra jellemzővé váló ágazatban. Külön öröm, hogy – évtizedek után – december végén újra elindult 16 vájár képzése Farkaslyukon, illetve az ország jelenleg egyetlen működő mélyművelésű bányájában, Márkushegyen” – sorolta Riz Gábor, aki ezzel kapcsolatban csupa kedvező visszajelzésről tudott beszámolni. A tanulók közt van olyan is, akinek apja, sőt a nagyapja is bányász volt. Ennek megfelelő az elkötelezettségük.
A tavaly elfogadott Hungarikum törvény alapján megkezdődik a megyei kulturális értékkataszter összeállítása, a gyűjtés, rendszerezés. Ennek a munkának is a megyei önkormányzat biztosít helyet. A munka eredményeként megyénk kiemelkedő kulturális, turisztikai adottságai, valamint a sajátos mezőgazdasági termékszerkezet néhány eleme megkaphatja a hungarikum kitüntető címet.
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza