HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
aktuális

Tizenkét hónap – nehézségek és eredmények

2009. december 8. (kedd) 22:14
 
Az év végi ünnepek előtt a 2009-es esztendő értékelésére kértük a megyei önkormányzat vezető tisztségviselőit. Milyen volt az eltelt 12 hónap? Hogyan sikerült megőrizni a megyei önkormányzat intézményeinek működőképességét?

Tovább nyílik a költségvetési olló

Megyénk legnagyobb foglalkoztatója a számtalan oktatási, szociális, egészségügyi intézményt működtető Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat. Ezért is figyelmet érdemel, hogyan értékeli az elmúlt évet dr. Ódor Ferenc, a közgyűlés elnöke, és mit vár 2010-től?

[4_300] OdorFerenc.jpg„Érezhetően szűkebb anyagi keretek között voltunk kénytelenek tevékenykedni, ennek ellenére sikerült megőrizni intézményeink működőképességét. Nagyszabású fejlesztésekre nem volt lehetőségünk, első sorban állagmegóvásra törekedtünk, illetve energiaracionalizálást sikerült megvalósítani a gyermekvédelmi intézményünkben, ami hosszú távon megtakarítást jelent. Sokkal több karbantartásra lett volna szükség, de egyszerűen nem volt miből finanszírozni. A költségvetés nagyon kevés pénzt adott ilyen célokra. Jelentős eredményként könyvelhetjük el a szikszói rendelőintézet fejlesztését, illetve az úgynevezett csillagpontos pályázat sikerét, amely keretében uniós pályázat segítségével megvalósulhat a megyei kórház modernizálása” – fogott az értékelésbe dr. Ódor Ferenc.
„A feladatokhoz szükséges finanszírozás egyensúlya nem állt helyre 2009-ben sőt, tovább nyílt a képzeletbeli költségvetési olló. Ráadásul a napokban elfogadott 2010-es költségvetés alapján sok jóra nem számíthatunk, kevesebb pénz lesz például az oktatásra, vagy az idősek ellátására. Több mint egymilliárd forintot elvonnak tőlünk. Semmi empátia nincs a kormányban az emberek iránt… Ez a költségvetés az önkormányzatok tömeges tönkremenetelét jelentheti. Ilyen körülmények közt sajnos nem lesz béremelés jövőre sem a köztisztviselőink, sem a közalkalmazottaink számára. Többe kerülnek majd a szolgáltatásaink az idősek otthonában… Sok jóra nem számíthatunk, de igyekszünk megőrizni intézményrendszerünk működőképességét, ugyanakkor sajnos kénytelenek leszünk átalakításokra is” – vélekedett dr. Ódor Ferenc.

Az iskoláinkat nem adjuk!

Az állam nem ad elég pénzt az iskolák működtetésére, ezért sok középiskolát kénytelen volt átvenni a megyei önkormányzat, és vállalni kellett az ezzel járó anyagi terheket is. A szociális szférában hasonló a helyzet. A területek felelősével, Koncz Ferenc alelnökkel értékeltünk.

[3_180] KonczFerenc.jpg„Jelenleg 24 oktatási intézményt működtet a megyei önkormányzat, és ebben az iskolák mellett ott van a Pedagógiai Intézet is. Általános tapasztalat, hogy a működtetés érdekében évről évre többet kell az állami normatíva mellé tenni. A most véget érő évben ez 1,5 milliárd forint, és a hiány jövőre tovább nő”- fogott a tények ismertetésébe Koncz Ferenc, a közgyűlés alelnöke. „Ha „lefordítjuk” a számokat emberekre, akkor kiderül, hogy 450-600 dolgozó havi bérét nekünk kell finanszírozni. Mivel 2006-ban elvitték az illetékhivatalt az APEH-hoz, az úgynevezett önhikiből pedig kizárták a megyéket csak hitelből tudjuk előteremteni a hiányzó pénzt. Lehet mondani, hogy takarékoskodjunk, de akkor meg kellene válni az említett létszámtól. Ezt nem tehetjük meg, mert az oktatási intézményeink működésképtelenné válnának. Tudni kell, hogy nem a megye gyűjtötte maga köré az iskolákat! A nehéz anyagi helyzetben lévő települési önkormányzatok kénytelenek voltak megválni tőlük, nekünk pedig át kellett venni… A művészeti oktatás finanszírozása a felére csökkent, s meg kellene szüntetni a kazincbarcikai zeneiskolát, de nem vagyunk hajlandók lemondani az emberek művelődéshez való jogáról. Információink szerint 2010-ben a mostaninál több százmillió forinttal nőhet a mínusz…
„A szociális szférában is több mint 20 intézményünk van. A helyzet hasonló, sőt még rosszabb, mint az oktatásban. Mégis optimista vagyok a jövőt illetően. Tavasszal jön a választás, s utána más kormányzati hozzáállás megváltoztathatja az önkormányzatok helyzetét” – jelentette ki Koncz Ferenc, aki családjával tölti a karácsonyt, a második napon pedig ellátogatnak a szüleik sírjához.

A karácsony fordulópont

Egy nehéz év után Gergely Zsolt, a megyei közgyűlés alelnöke a karácsony üzenetére hívja fel a figyelmet.

[2_180] GergelyZsolt.jpgA karácsony a kereszténység, de talán az egész világ egyik legszebb ünnepe. Lehet, hogy most kevesebb ajándék kerül a fa alá, de a szeretet nem anyagi természetű, és karácsonykor mindig több a szeretet. Nekem legalábbis elképzelhetetlen az ünnep e nélkül. Ilyenkor mindig Pál Apostol Korinthusiakhoz írt első levele jut eszembe: „Szóljak bár emberek vagy angyalok nyelvén, ha szeretet nincs bennem, csak zengő érc vagyok vagy pengő cimbalom”. A betlehemezés, az együtt eltöltött karácsonyi vacsora, az éjféli mise együttesen szól a szeretetről. Életem meghatározó élményei voltak gyermekkorom karácsonyai, amelynek hangulatát azóta is őrzöm szívemben és igyekszem átadni.
Ugyanakkor a karácsony fordulópontot is jelent, amikor az ember elgondolkozik a jövőn, és szívében még az ünnep hangulatával reménykedik, hogy a következő évben jobbá válik a világ körülötte és talán általa. Különösen most érzem fontosnak a reményt, amikor egy borzalmas évet hagyunk magunk mögött: a remény segít abban, hogy bízzunk a jövőben, de arra is sarkal, hogy tegyünk is érdekében.

Legfontosabb az egészség

„Ha egészség van, minden van” – vallja dr. Sója Szabolcs, a megyei közgyűlés alelnöke, ami esetében nem meglepő, hiszen háziorvos Tállyán. Nem véletlen tehát, hogy alelnökként hozzá tartozik az egészségügy.

[5_180] SojaSzabolcs.jpgA megyei önkormányzat működteti a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórházat és a Szent Ferenc Kórházat Miskolcon, valamint a szikszói kórházat, a kövesdi rehabilitációs központot és az izsófalvai szakkórházat, amelyet csak pszichiátriaként emlegetnek. „Az 50 éves Megyei Kórház jelenleg 1508 aktív ággyal és 176 krónikus (rehabilitációs) ággyal működik és közel 150 járó beteg szakrendelést tart fenn. A megszorítások és a kórházi finanszírozás csökkenése ellenére az uniós pályázatok segítségével több fejlesztést sikerült megvalósítani. Idén adták át például a 164 szeletes CT, amely Európában csak néhány helyen működik. Ugyancsak a közelmúltban kezdte meg működését a Digitalis Mammograf , 3 db röntgen diagnosztizáló berendezés a hozzá szükséges informatikai eszközökkel és szerverpark bővítéssel. Az intézmény elnyerte a Csillag pont kórház pályázatát, mely közel 11 milliárd forint és ehhez10 százalék saját erőt kell biztosítani a fenntartónak” – mutatta be az ország egyik legnagyobb egészségügyi intézményében történteket az alelnök.
„Az egészségügyi rendszer finanszírozása egy éven belül háromszor is változott, 15–20 százalékos forráskivonás történt. Eddig takarékoskodással, átcsoportosítással, racionalizálásokkal sikerült megoldani a fizetőképességet, amelyet ezt követően csak a finanszírozási visszapótlás menthet meg” – emlékeztetett az anyagi gondokra dr. Sója Szabolcs.
A történelmi egyházakkal kialakított kitűnő kapcsolatok ápolása is első sorban az alelnök feladata, valamint az Európa Bortermelő Régiók Gyűlésében (AREV) is aktívan képviseli megyénk érdekeit.

Válság és egyensúly

„A megyei önkormányzat ebben a finanszírozási helyzetben meg tudta őrizni a költségvetés egyensúlyát. Azt kell mondanom, ez önmagában érdem” – indította évértékelő beszélgetésünket dr. Kovács János, a megyei önkormányzat főjegyzője.

[1_180] KovacsJanos.jpg „Elsősorban uniós pályázati források bevonásával valósulhatott meg több beruházás, így a mozgáskorlátozottak önálló közlekedését segítő átalakítások, a kórházi nagyprojektek például Szikszón, Ózdon. Ezeket mind sikerként könyvelhetjük el” – kezdte a főjegyző.
„Ugyanakkor a költségvetés egyensúlyát kötvénykibocsátással tudtuk megoldani. A gazdasági válság minden része sújt minket, a normatív finanszírozás problémái mellett nem nagyon esett szó róla, de gyakorlatilag megállt az ingatlan értékesítés. Viszont szakmailag is sikeresnek nevezhető a gyermekvédelmi szakellátás átalakítása. Visszajelzések szerint az érintettek is elégedettek. Ami a hivatal belső dolgait illeti: amikor a gyermekvédelmet vizsgáltuk a létszámot is áttekintettük és mintegy tíz fővel csökkentettük, vagyis magunkat is racionalizáltuk... Ugyancsak a hivatal feladatai közé sorolhatjuk a júniusi Európa parlamenti választás zökkenőmentes lebonyolítását.  Ami miatt keserű a szám íze: a köztisztviselőket, közalkalmazottakat nem tudjuk anyagilag is ösztönözni egy kis jutalommal, csak a szakmai, emberi önbecsülésükre építhetünk”- utalt a beszűkült mozgástérre a főjegyző.
„A következő évről két fontos dolog jut eszembe. Az egyik: mindent alá kell rendelni a költségvetési egyensúly megőrzésének. Ehhez a létező összes törvényes forráselemet igénybe kell vennünk. A másik: két választást is le kell majd bonyolítani, tavasszal az országgyűlésit, ősszel pedig az önkormányzatit. Ez komoly felkészülést igényel, amit már az év elején elkezdünk.”

Vissza