HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
ajánló

Történelmi dokumentumfilm a miskolci moziban

2025. április 30. (szerda) 13:29
 

Egy grafikusművész elmeséli festőművész édesapja gyermekkorának történetét. Röviden erről szól a Baska magyarul beszél, amelyet ezúttal a vetítéssel egybekötött közönségtalálkozó alkalmával nézhet meg a közönség Miskolcon, a Művészetek Házában. A május 12-én látható történelmi dokumentumfilm a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei közgyűlés elnökének közreműködésével és ajánlásával érkezik Miskolcra és egy olyan korszakát mutatja be a magyar történelemnek, amely máig szinte a tabu sötét fátylával van letakarva. Baska Barbara azonban most levette ezt a fátylat.

baska miskolc fb (002).jpg

A Baska magyarul beszél című magyar történelmi dokumentumfilm olyan témát mutat meg a filmvásznon, amit eddig szinte senki sem dolgozott fel a filmművészet eszközeivel. A felvidéki magyarság kitelepítése és annak következményei olyan sötét oldalak a magyar történelem könyvében, amely eleddig kibeszéletlenül maradtak. Eddig, hiszen Baskó Barbara grafikusművész lírikus, személyes dokumentumfilmje beszélni kezd erről a nehéz témáról.  

A rendező mesél édesapja, Baskó József képzőművész gyermekkoráról. A rozsnyói Baska családnak ugyanis 1947 januárjában a Szudéta-vidékre való kitelepítés elől egyetlen éjszaka alatt, szekérháton kellett Magyarországra menekülnie. Ezt a hihetetlenül nehéz utat élheti át a néző a vászon előtt. A 12 éves fiú történetét és egy napos útját, amely végül kitörölhetetlen emlékké vált, és Baska József életére, művészetére meghatározó hatást gyakorolt.  

A film azonban nem csak egy családot mutat meg. A Baska magyarul beszél több ezer Csehszlovákiából kitelepített magyarnak állít emléket, és átkacsint a jelenbe is, hiszen azok a politikai döntések, amelyet a második világháborút követően születtek, nem csak az akkoriak életét határozták meg. A nagyszülők, szülők generációján át a traumák hatásai a mai napig átszűrődnek az idő vásznán.  

A film megjelenésével egy időben bemutatták a Baska magyarul beszél című könyvet is, amely Baska József gyermekkori visszaemlékezéseit és a család Magyarországra menekülését dolgozza fel. A kötetet Baska Barbara állította össze. A miskolci vetítésen pedig maga a rendező is jelen lesz. A filmet követően közönségtalálkozót tartanak, ahol Baska Barbara rendező mellett Máthé Áron történésszel beszélget a filmről, a történelemről, a múltról és a jelenről Kárász Róbert műsorvezető.  

Az eseményen a részvétel ingyenes, azonban a helyek korlátozott száma miatt regisztrációhoz kötött. Regisztráció ezen a linken: https://forms.gle/3x7Jej5uxE3NvxpQ8

Vissza