HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
hírek

Új Europass keretrendszer: a készségek és képesítések láthatóbbá tételéért

2016. október 26. (szerda) 08:20
A Bizottság javaslatot fogadott el az Europass keretrendszerről szóló határozat felülvizsgálatáról. Az Europass olyan eszközök és szolgáltatások összessége, amelyek a készségek és képesítések átláthatóságát hivatottak növelni Unió-szerte.

A Bizottság javaslatot fogadott el az Europass keretrendszerről szóló határozat felülvizsgálatáról. Az Europass olyan eszközök és szolgáltatások összessége, amelyek a készségek és képesítések átláthatóságát hivatottak növelni Unió-szerte. A jogi keret felülvizsgálatával a Bizottság arra törekszik hogy egyszerűsítse és – a digitális kor követelményeire tekintettel – korszerűsítse ezeket az eszközöket, továbbá hogy az Europass keretrendszert egy új szolgáltatással egészítse ki, amely nagy adathalmazok használatával feltérképezi és előrejelzi a munkaerőpiaci trendeket és a készségek iránti kereslet alakulását.

Európa legértékesebb erőforrását és egyben a jólét zálogát az itt élő emberek képezik. A gyorsan változó világgazdaságban a versenyképesség és a növekedés motorját az emberek által elsajátított és a munkaerőpiacon jól hasznosítható készségek jelentik. Az Europass az egyik legismertebb és leggyakrabban igénybe vett olyan erőforrás Európában, amely az egyéni készségek és képesítések érvényesítésének előmozdítását célozza. A keretrendszer 2005. évi bevezetése óta EU-szerte több mint 60 millió Europass önéletrajz készült, és évente több százezer európai kap kézhez Europass oklevél- és a bizonyítványkiegészítést, mely könnyebben megérthetővé és összehasonlíthatóvá teszi külföldön a dokumentum birtokosának képesítését. Az Europass keretében az egyes tagállamokban tanácsadással és egyéb tevékenységekkel is segítik az érdeklődőket.

Erre a sikerreceptre épít majd az új Europass keretrendszer; olyan, könnyen használható eszközöket fog kínálni, amelyek mindenkinek segíthetnek abban, hogy meghatározzák és az EU bármely hivatalos nyelvén hathatósan bemutassák készségeiket és képesítéseiket. Ezek közé az eszközök közé tartoznak a következők: egy továbbfejlesztett online önéletrajz-készítő és készségfelmérő eszköz, ingyenes önértékelési eszköz, testre szabott információk az Európa-szerte kínálkozó tanulási lehetőségekről, tájékoztatás és segítség ahhoz, hogy a képesítéseket más tagállamokban is elismerjék, valamint információk a legújabb munkaerőpiaci trendekről, különös tekintettel arra, hogy mely piacokon mely készségekre van elsősorban szükség. Az új Europass keretrendszer kapcsolódni fog más uniós foglalkoztatási, oktatási és képzési eszközökhöz és szolgáltatásokhoz is, például az EURES-portálhoz, ami meg fogja könnyíteni az információcserét és kapcsolt szolgáltatások igénybevételét a végfelhasználók számára.
A nemzeti támogató központok a jövőben is testre szabott tanácsokkal és iránymutatással fognak szolgálni a készségek és képesítések piacán jobban eligazodni és érvényesülni kívánó személyeknek.

Marianne Thyssen, a foglalkoztatásért, a szociális ügyekért, valamint a munkavállalói készségekért és mobilitásért felelős uniós biztos így nyilatkozott: „A jóléthez és a jó minőségű állásokhoz a készségek elsajátításán keresztül vezet az út. Megfelelő készségek birtokában az emberek könnyebben meg tudják valósítani önmagukat, kellő önbizalommal részt tudnak vállalni a társadalomban, és sikeresen helyt tudnak állni a munka változó világában. Az új Europass keretrendszer fel fogja vértezni az embereket olyan felhasználóbarát eszközökkel, amelyek segítségével hatékonyabban be tudják mutatni készségeiket és képesítéseiket, és jobban igénybe tudják venni az Európa-szerte kínált tanulási és álláslehetőségekkel kapcsolatos tájékoztatási és támogatási szolgáltatásokat.” 

A Bizottság által szorgalmazott felülvizsgálat a 2016. június 10-én közzétett új európai készségfejlesztési program részét képezi.

Háttér-információk

Az Europass keretrendszer

A képesítések és a szakmai alkalmasság átláthatóságának egységes közösségi keretét (Europass) a 2004. december 15-i 2241/2004/EK európai parlamenti és tanácsi határozat hozta létre.

A kezdeményezés átfogó célja az, hogy támogassa az uniós polgárok mobilitását az EU-n belül, köztük azt is, ha tanulás vagy munkavégzés céljából kívánnak másik tagországba költözni. A kezdeményezés növeli azoknak az eszközöknek az ismertségét és felhasználhatóságát, amelyek segítenek abban, hogy a megszerzett készségek és képesítések láthatóbbak és érthetőbbek legyenek – többek között a potenciális munkaadók, az alkalmazottak, az álláskeresők, a tanulók, valamint az oktatási és képzési intézmények körében.

Az Europass keretrendszer gerincét jelenleg a következő dokumentumok alkotják:

  • az Europass önéletrajz, amelyet bárki elkészíthet, így foglalva egységes dokumentumba képesítéseit, szakmai tapasztalatait, valamint hasznosítható készségeit;
  • az Europass nyelvi útlevél, amelyben bárki beszámolhat nyelvi ismereteiről;
  • az Europass bizonyítványkiegészítés, amelyet a szakoktatási és -képzési hatóságok bocsátanak ki az ország diákjai számára a bizonyítvánnyal együtt. Ez a kiegészítés a bizonyítványok tartalmának megértését segíti, mindenekelőtt más tagországok munkaadói és intézményei számára;
  • az Europass oklevél-kiegészítés, amelyet felsőoktatási intézmények bocsátanak ki végzős diákjaik számára az oklevelükkel, illetve a tanulmányaik elvégzését igazoló dokumentumaikkal együtt. Az oklevél-kiegészítés szintén arra szolgál, hogy – különösen más tagállamokban – segítse a diplomák tartalmának megértését;
  • a hazai és a fogadó szervezetek által kitöltött Europass mobilitási igazolvány, amely azoknak a szervezett időszakoknak a nyilvántartására szolgál, amelyeket az igazolvány birtokosai tanulás vagy képzésben való részvétel céljából egy másik tagországban töltenek.

2005 óta több mint 126 millióan látogattak el az Europass honlapjára; a látogatók több mint 93 millió dokumentumsablont töltöttek le, Europass önéletrajzot pedig – amely toronymagasan a legnépszerűbb Europass-dokumentum – 60 milliónál is többen készítettek.

A Bizottság 2013-ban kiértékelte az Europass keretrendszert, aminek során megállapítást nyert a rendszer eredményessége. Az Europass rendszer kedvező fogadtatásra talált az érdekeltek körében, és sok embernek segítségére volt abban, hogy állást vagy lakóhelyet váltson (a felmérésben részt vevők több mint 60 százalékának visszajelzése szerint az önéletrajz, a nyelvi útlevél és a bizonyítványkiegészítés egyaránt fontos szerepet játszott ebben), tanulási lehetőségekhez jusson, például felvételt nyerjen egy oktatási intézménybe (a felmérés résztvevőinek körében a bizonyítványkiegészítést használók 46 százaléka, a nyelvi útlevelet használók 50 százaléka, az egyéb Europass-dokumentumokat használóknak pedig kisebb hányada nyilatkozott így).

Az Europass ráadásul meghatározó volt az országon belüli mobilitás elősegítésében is (a megkérdezettek 40 százalékát olyan uniós polgárok alkották, akik hazájukon belül éltek a mobilitás lehetőségével). Ezeknek a dokumentumoknak a használata az EU több tagállamában, például Olaszországban és Spanyolországban is széles körű (különösen ami az Europass önéletrajz használatát illeti). Franciaországban az Europass mobilitási igazolványt átalakították, hogy az lehetővé tegye a dokumentum egyénre szabott, a készségekre hangsúlyt fektető alkalmazását.

Hasznos linkek

Lásd még: MEMO/16/3212

Marianne Thyssen biztos honlapja

Kövesse Marianne Thyssen biztos bejegyzéseit a Facebookon és a Twitteren.

Iratkozzon fel az Európai Bizottság foglalkoztatással, szociális ügyekkel és társadalmi befogadással foglalkozó ingyenes elektronikus hírlevelére .

Vissza