HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
hírek

Zöld utat kapott az uniós Partnerségi Eszköz keretébe tartozó 8 új kezdeményezés

2016. december 12. (hétfő) 14:45

Az Európai Bizottság a Partnerségi Eszköz keretében nyolc új projektet hagyott jóvá összesen több mint 32 millió euró értékben, a kiemelt területeken a partnerországokkal folytatott együttműködés felélénkítése érdekében.

E fellépések támogatják majd az Európai Unió külkapcsolatokat érintő stratégiai célkitűzéseit a harmadik országokkal egyes nagy jelentőségű kérdésekben – például az éghajlatváltozás, a fenntarthatóság, a nemzetközi digitális menetrend és a polgári repülés terén – világszerte kialakított partnerségek javítása révén.

Az új projektcsomag az EU digitális egységes piaci stratégiájának külkapcsolati dimenziójába illeszkedő (8 millió euró összegű) ambiciózus vezérprogramot foglal magában, amely a kulcsfontosságú partnerekkel való együttműködés erősítésére irányul a személyes adatok védelme, a megbízható és biztonságos kibertér, az elektronikus bizonyítékhoz való határokon átnyúló hozzáférés és az IKT-szabványosítás terén. A gazdaság „zöldebbé” tételét, a fenntartható környezetvédelmi gyakorlatokat és az éghajlatváltozás elleni küzdelmet több célzott kezdeményezés mozdítja elő, ideértve például a feketekorom-kibocsátás csökkentését az Északi-sarkvidéken (1,5 millió euró), az Öböl-menti Együttműködési Tanács országainak a – szinte kizárólag a szénhidrogén-kitermelésen alapuló – gazdaságaik diverzifikálásához nyújtott támogatást (3 millió euró), valamint a szén-dioxid-leválasztási és -tárolási technológia előmozdítását Kínában a széntüzelésű erőművek általi szén-dioxid-kibocsátás csökkentésének eszközeként (1 millió euró). Ezek az intézkedések hozzájárulnak a 2015. decemberében Párizsban aláírt és az Európai Unió általi közelmúltbeli megerősítést követően 2016. november 4-én hatályba lépő legelső egyetemes és jogilag kötelező erejű éghajlat-változási megállapodás végrehajtásához.

Ezen túlmenően a Partnerségi Eszköz serkenteni fogja az Európai Unió és Kína közötti együttműködést az EU bevált gyakorlatain alapuló, zöldebb környezetvédelmi szakpolitikák és jogszabályok előmozdítását (3 millió euró), valamint a vadon élő állatok és növények jogellenes kereskedelme elleni küzdelmet célzó új kezdeményezések révén.

A polgári repülés európai szabványainak előmozdítására és a légi közlekedés környezetre és éghajlatváltozásra gyakorolt hatásának csökkentésre törekedve a Partnerségi Eszköz továbbra is igyekszik elősegíteni a politikai, gazdasági és környezetvédelmi partnerségeket a polgári repülés területén. A Kínával és Indiával 2014, illetve 2015 óta folyamatban lévő együttműködésre építve a Partnerségi Eszköz hatóköre immár Latin-Amerikára (7 millió euró) és Délkelet-Ázsiára is ki fog terjedni (7,5 millió euró) is.

Végül a Bizottság 1,2 millió eurót fordít az EU stratégiai partnereivel folytatott, illetve a szélesebb körű szakpolitikai párbeszéd erősítésére rendkívül szerteágazó szakpolitikai területeken, ideértve a demokratikus kormányzást, a fogyasztóvédelmet, az éghajlatváltozást, a környezetvédelmet, valamint a gazdasági növekedést és fenntarthatóságot. Ez növeli képességünket arra, hogy közös megközelítéseket alakítsunk ki és hatékony választ adjunk a globális kihívásokra.  

Háttér-információk

Partnerségi Eszköz olyan projekteket finanszíroz, amelyek révén az Európai Unió tevékenyen részt vehet a globális változás kialakításában és az alapvető uniós értékek előmozdításában. A Partnerségi Eszköz a 2014–2020-as uniós költségvetésben szereplő azon néhány pénzügyi eszköz egyike, amelyek az Unió külső tevékenységének finanszírozására szolgálnak. Az EU a Partnerségi Eszköz révén együttműködést folytat a világ minden részén található partnereivel a globális kihívások megoldása és a kölcsönös érdeket jelentő problémákra adandó közös válaszok megtalálása érdekében. A Partnerségi Eszköz olyan tevékenységeket finanszíroz, amelyek előmozdítják az Unió prioritásait – a politikai kötelezettségvállalásokat konkrét intézkedésekre váltva. Ez a program a Bizottság által elfogadott korábbi éves cselekvési tervekreépül. Az elmúlt 2,5 évben az EU stratégiai érdekeinek támogatására fordított hozzájárulás összege meghaladta a 315 millió eurót.

A Partnerségi Eszközből finanszírozott, a digitális piaccal összefüggő projektekben érintett partnerországok közé tartozik Brazília, Kína, India, Japán, Dél-Korea és az Egyesült Államok. Az EU fokozza az együttműködést és további kezdeményezéseket indít a polgári repülés területén regionális szinten Dél-Amerikával és Délkelet-Ázsiával, kétoldalú szinten pedig Argentínával, Brazíliával, Chilével, Kolumbiával és Mexikóval, Bruneivel, Kambodzsával, Indonéziával, Laosszal, Malajziával, Mianmarral, a Fülöp-szigetekkel, Szingapúrral, Thaifölddel és Vietnammal.

Vissza