HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
színes

A „Gazdi” szemüvegével

2009. június 16. (kedd) 18:06
 
Szász Lula – a várakozásoknak megfelelően – rendkívül elegánsan, finom ruhában, ahhoz illő, különleges kalapban, és – váratlanul – egykori férje szemüvegében jelent meg a Szász Endre Munkácsy-díjas képzőművész hagyatékából rendezett állandó kiállítás megnyitóján a miskolci Herman Ottó Múzeum papszeri épületében.

Lula asszony Szász Endre – vagy ahogy ő szokta nevezni –, a „Gazdi” szemével akarta látni a tárlatot. Szerinte a mester elégedett… Nagyon elégedett.

Végre beteljesült az álmom: méltó helyre került Szász Endre hagyatéka. Olyan ez, mint egy csoda. Mondhatom, az első perctől – ahogy felvetődött az itteni állandó kiállítás lehetősége – simán ment minden. Gyönyörű maga az épület, és benne a kiállítás, az elrendezés is olyan, hogy bárhol a világon megállná a helyét.

A katalógus szerint a kiállítás rendezője Szász Lula…

Bocsánat! Nem magam dicsérem, hanem a Herman Ottó Múzeumot, Veres László igazgató urat és munkatársait. Igaz, az én nevem szerepel rendezőként a katalógusban, el is mondtam, milyen kiállítást szeretnék, a múzeum szakemberei nagyon kedvesen meghallgattak, mindenről megkérdezték a véleményem, viszont a végső megvalósítás, a kivitelezés az ő érdemük. Talán a sors akarta, hogy a rendezés idején megbetegedtem, a megnyitó előtt egy hétig lázasan feküdtem. Akkor bizony méltatlankodtam, hogy nem lehetek itt a rendezésnél, de most már tudom, így kellett lennie. Ha itt vagyok, megjegyzéseimmel talán csak zavartam volna a művészettörténészeket, vagy elfogultságom miatt olyasmit erőltettem volna, ami nem illik bele ebbe a szépen megszerkesztett összképbe.

[2_960] SzaszLula.jpg

Vajon Szász Endre is elégedett lenne?

Elégedett. Nagyon elégedett. Amikor már tudtuk, mikorra kell elkészülnie a kiállításnak, elmentem hozzá Kaposvárra…

A sírjához?!

Igen. A sírjához. Személyesen akartam meghívni a megnyitóra. Azért kellett a szemüvege is, hogy minél jobban érezzem a jelenlétét. Biztos vagyok benne, hogy ő is megnyugodott: a legjobb helyre kerültek azok a műkincsek, amelyeket a magyar közönségnek szánt.

Őszintén: semmit sem hiányol?! Pedig maradtak művek a raktárban is.

Éppen a napokban beszélgettünk Veres igazgató úrral, és neki is elmondtam, hogy érdemes lenne helyet találni Szász Endre kubista kísérleteinek is.

Nemcsak a könyveknek, a képeknek is megvan a sorsuk. A megnyitón mesélt a miskolci megyeháza Szász-termében lévő porcelánképek születéséről. Megismerhetnénk például a Miskolci Egyetem dísztermében látható Tudásfája történetét is?!

Különösebb sztorit most nem tudok előadni. Hosszú lenne, ha a kompozíció születésének minden mozzanatát felidézném. Ráadásul egy-egy nagyobb muráliához tanulmányok sorozata készül. Hihetetlen gyorsan dolgozik, és mindig éjszaka fest…

[1_960] SzaszPortre.jpg

Fest?! Jelen időben?

Igen, én most is úgy érzem: itt van mellettem. Ha szóba kerül valamelyik képe, látom, ahogy dolgozik, és közben mesél, mesél. Nem szeretett egyedül lenni, és én szívesen éjszakáztam vele, néztem, ahogy dolgozik, és hallgattam a történeteit. A Gazdit nem lehetett megunni. Társaságban időnként látom, hogy elkomorul a feleségek arca, ha férjük mesélni kezd, mert ők már ezerszer hallották azt a történetet. Szász Endre remekül anekdotázott. Közel két évtizedig éltünk együtt, de – esküszöm – kétszer nem mesélte ugyanazt. Most lenne jó, ha úgy tudnék fogalmazni, mint ő, ha pontosan fel tudnám idézni azokat a gondolatokat, melyeket a művei kapcsán mondott.

Jól érzem, bánja már, hogy nem jegyezte fel minden szavát?!

Utólag könnyű okosnak lenni! Az önéletrajzi kötetemben is megfogalmaztam néhány kérdést, kétséget: mit kellett volna másképpen csinálni?! Változtatni már nem tudunk a megtörtént dolgokon, de azért érdemes elgondolkodnunk a sorson.

Az Életem című regénye még azzal fejeződik be, hogy nem tudja, mi lesz a Szász-hagyaték sorsa. Ez a probléma megoldódott. Készül a könyv újabb fejezete?!

Nem az én könyvem az érdekes, hanem hogy végre megszületett ez az állandó kiállítás. Indoklásként hadd idézzek egy hat évvel ezelőtti történetet. Miután Szász Endre meghalt, és Kaposváron megvolt a temetés, egykori lakhelyünkön, Los Angelesben is rendeztünk tiszteletére egy búcsúztatót, mivel nagyon sok barátja, tisztelője van Amerikában, akik szerettek volna elköszönni tőle. Ezen a szertartáson mondta a pap: „ami az égnek nyereség, az a földnek veszteség”. Erről is szól ez a kiállítás. Szász Endre hatalmas örökséggel ajándékozott meg bennünket…

-pg-

Vissza