HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
hírek

Bejelentették a felsőoktatási intézmények kancellári kinevezéseit

2014. október 31. (péntek) 13:29
Huszonegy felsőoktatási intézmény kancellárjának nevét jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere pénteken, a tárcavezető szerint a kancellári rendszer a menedzserszemléletet erősíti a felsőoktatásban.

A miniszter kiemelte: az intézmények gazdálkodásáért és üzemeltetéséért felelős kancellároknak megfelelő gazdasági ismeretekkel kell rendelkezniük, és ismerniük kell az adott felsőoktatási intézményre jellemző szakterületet is. Bár nyolc felsőoktatási intézmény esetében nem találtak megfelelő jelöltet a kancellári posztra, Balog Zoltán szerint az év végére minden intézményben lesz kancellár.

A most kinevezett kancellárok november 15-től kezdhetik meg munkájukat, és azokra a helyekre, amelyekre nem érkezett kellően meggyőző pályázat, a jövő héten új pályázatot írnak ki - közölte. A miniszter hozzáfűzte, hogy a felsőoktatási intézmények saját jövedelemre tehetnek szert, amelyet fejlesztésre fordíthatnak, emiatt is szükség van a menedzserszemléletű kancellárokra.

Palkovics László államtitkár elmondta, hogy a kancellárok alapvetően az intézmények működtetésével foglalkoznak, az ezzel kapcsolatos feladatokat veszik át a rektortól, akivel szorosan együtt kell működniük. A 29 helyre több száz pályázat érkezett - jegyezte meg.
Balog Zoltán kifejtette: a magyar felsőoktatási rendszer átalakításának célja a versenyképes tudás átadása a hallgatóknak. Ehhez hatékony, fenntartható és rugalmas rendszer kell, amely megfelel a gazdaság igényeinek és azokénak is, akik az anyagi eszközöket biztosítják: az adófizetőknek. A miniszter a PPP-konstrukciókra utalva fontos feladatnak nevezte a rossz gazdasági működés felszámolását, valamint azt is, hogy a magyar felsőoktatás értékeit erősítsék, fejlesszék.

Az elmúlt időszak eredményei között említette a Felsőoktatási Kerekasztal létrehozását, valamint azt, hogy a bejutáshoz szükséges minimum pontszám emelése ellenére több fiatal került be a felsőoktatásba, mint korábban. Hozzátette: a Felsőoktatási Kerekasztal keretében a hallgatói önkormányzati rendszer minden területét megvizsgálják.

Balog Zoltán tájékoztatása szerint:

  Intézmény Kancellár
1. Budapesti Corvinus Egyetem Dr. Pavlik Lívia
2. Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Barta-Eke Gyula
3. Debreceni Egyetem Dr. Bács Zoltán
4. Kaposvári Egyetem Dr. Borbás Zoltán
5. Magyar Képzőművészeti Egyetem Rakonczai Éva
6. Miskolci Egyetem Dr. Deák Csaba
7. Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Dr. Nagy Zsombor
8. Nyugat-Magyarországi Egyetem Dr. Dinnyés Álmos
9. Óbudai Egyetem Monszpart Zsolt
10. Semmelweis Egyetem Dr. Szász Károly
11. Szent István Egyetem Figler Kálmán
12. Széchenyi István Egyetem Dr. Filep Bálint
13. Testnevelési Egyetem Dr. Genzwein Ferenc
14. Budapesti Gazdasági Főiskola Dr. Dietz Ferenc
15. Dunaújvárosi Főiskola Mészáros Virág
16. Eszterházy Károly Főiskola, Eger Csathó Csaba József
17. Károly Róbert Főiskola, Gyöngyös Szentgyörgyvölgyi László
18. Magyar Táncművészeti Főiskola Antal József
19. Nyíregyházi Főiskola Kvantz József
20. Pető András Főiskola Mihályi Máté Győző
21. Szolnoki Főiskola Varga Csaba

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, a Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Pannon Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Szegedi Tudományegyetem, az Eötvös József Főiskola és a Kecskeméti Főiskola esetében nem találtak alkalmas jelöltet a kancellári posztra.

Balog Zoltán a 2015-ös költségvetési tervezettel kapcsolatos kérdésre elmondta: a számok nem véglegesek, korábban is úgy látta, hogy az EU-forrásokkal és más pluszforrásokkal együtt növekszik minden államtitkárság költségvetése, és ez továbbra is így van.

(MTI)

 

 

Vissza